Млади чувари традиције на „Гергини“

gergina

Апсолутни победник 16. Интернационалног фестивала влашке музике „Гергина“ је виолиниста Алекса Лацковић из Кучева. Награде за најбоље вокалне и инструменталне солисте отишле у Бучје, Злот и Турн Северин.

Да традиционална влашка музика има будућност и да ће наставити да живи кроз младе извођаче, потврдило је и такмичарско вече овогодишњег 16. по реду Интернационалног фестивала влашке музике „Гергина“.

Титулу свеукупног победника освојио је једанаестогодишњи Алекса Лацковић из Кучева, чији је наступ освојио и публику и стручњаке.

“Свирам виолину већ шест година у класи Тобијаса Кајзера у Бечу, а наш мелос, влашки, који највише и волим свирам вежбајући свакодневно са татом Срђаном, који исто свира виолину. Одлучио сам се да на “Гергини” свирам “Влашку свиту” и “Стару Хомољку” јер ми је то некако у крви и то су ми омиљене песме. Осећам се слободно кад их свирам. Немам трему, ишао сам са татом на весеља, тако да ми је то природно некако, а ногом ударам ритам јер волим”, каже Алекса Лацковић.

На 16. издању фестивала за награде се надметало 18 младих инструменталиста и вокалних солиста, а њихове наступе оцењивао је стручни жири у саставу: етномузиколог и композитор др Димитрије Големовић, етномузиколошкиња Марија Витас и професорка клавира Маја Стојановић из Уметничке школе „Стеван Мокрањац“ у Неготину.

„Данас је победила младост. Омладина је певала, млади су свирали, фестивалом је владала младост и то је заиста дивно“, рекао је др Димитрије Големовић.

Алекса Илић, најбољи инструменталиста
Жири је једногласно одлучио да за најбољег инструменталисту, где се такмичило десеторо извођача на фрули, виолини и хармоници, прогласи четрнаестогодишњег Алексу Илића из Бучја код Бора, који у својој колекцији само за прошлу годину има и другу награду на Сабору фрулаша у Прислоници и прву на Сабору у Грљану. Алекса се у Неготину представио врсним извођењем влашке народне песме “Захвати ми драги воду“ и колом Слободана Божиновића.

“Свиделе су ми се те мелодије, почињу полако, па је ритам све бржи. Мене је фрулу научио да свирам познати Стефан Радовановић из Метовнице код Бора, који свира и фрулу и дудук и гајде и ја поред њега свирам већ две и по године. Планови су ми да наставим да вежбам и да у овом послу дам све од себе”, каже Алекса Илић.

Катарина Шергић, најбољи вокални солиста
Титулу најбољег вокалног солисте понела је шеснаестогодишња Катарина Шергић из Злота код Бора, која каже да пева већ читаву деценију. Ово јој је други наступ на Фестивалу “Гергина”, а иза себе има наступе и на бројним приредбама, такмичењима и на “Сусретима села”, који се у Бору одржавају већ 61. годину.

“Ове године сам се одлучила за песму “Ја нăјкуцă вадра-н мîнă” зато што моја мама воли ту песму и од малена ми је пева. Поред песме “Гергина”, ова ми је најомиљенија. Волим влашку музику, говорим језик, волим тај мелос, а ова награда ми много значи ова награда, она ми је мотивација да кренем да се бавим озбиљније певањем и да наступим и на другим такмичењима”, каже Катарина Шергић.

Габријел Чобану, најбољи страни извођач
За најбољег страног извођача проглашен је деветнаестогодишњи Габријел Чобану из Турн Северина који се представио композицијом “На чесми на раскршћу” (Ла фîнтîнă дјин рăскруће) Слободана Домаћиновића. Најуспешнијим такмичарима уручене су дипломе и новчана награда, дар компаније „Александровић маркети“.

„За нас у Румунији Слободан Домаћиновић је аутентичан представник Влаха из Србије зато што је начин на који је певао близак нама. И нама су важни обичаји, традиција, музика, и ми имамо исту жељу да их сачувамо за генерације које долазе“, каже Габријел Чобану.

Др Гордана Поповић
Овогодишњи фестивал отворила је др Гордана Поповић, координатор инжењерских наука у Европском истраживачком савету при Европској комисији у Бриселу.

„Моји родитељи нису Неготинци али су заволели овај град. Ту љубав према њему, крају, околини, према људима, дивном мултикултуралном окружењу и традицији, они су улили мом брату и мени. То је нешто што се ретко виђа у свету. Нешто што је за нас нормално и узимамо као свакодневицу, али такво обиље културног блага није свакодневно. Манифестација „Дани Гергине“ је допринела да се спозна богатство и баштина влашке заједнице која својим обичајима и традициојом чини посебност на територији наше земље“, рекла је др Гордана Поповић.

Милена Марковић
Публика је била у прилици да на почетку Фестивала поздрави и вокалну солисткињу Милену Марковић, једну од победница ранијих издања “Гергине”. Специјални гост фестивала био је дечији ансамбл Културно уметничког друштва „Лепенски Вир“ из Доњег Милановца, а наступио је и оркестар Бобана Пецића, који је и пратио све извођаче.

„Ово је једно престижно такмичење вечерас било, зато што је овакав фестивал јединствен у Србији, а слободно могу рећи и у свету, на коме се негује влашка песма, влашка музика. Будућност наше културе зависи од тога колико ћемо је пренети на млађе генерације. “Гергина” у томе има непроцењиву улогу“, каже Новица Јаношевић, председник Националног савета влашке националне мањине.

КУД „Лепенски вир“, Доњи Милановац
Фестивал се наставља и вечерас наступом вокалних солиста и инструменталиста из Уровице, Осанице, Шарбановца, Врбнице, Радујевца, Неготина, Малајнице, Књажевца, Сене, Бора, Кладова, Михајловца, Горњана, Јабуковца, Београда и Петровца на Млави, уз пратњу оркестра Слободана Пецића. Наступиће и чланови КУД „Бранко Олар“ из Слатине код Бора, специјални гости Фестивала.

“Значај фестивала „Гергина“ огледа се управо у подстицању младих да негују изворно музико наслеђе. Ово није само такмичење, већ и прилика да млади у себи препознају чуваре једне богате, али често заборављене традиције“, рекао је др Синиша Челојевић, организатора фестивала.

Више можете прочитати ОВДЕ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest