Државни секретар Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Иван Бошњак, посетио је Национални савет влашке националне мањине, чије је седиште у Петровцу на Млави, где је одржан састанак са руководством Савета.
Председник Националног савета Влаха Србије, Новица Јаношевић, истакао је да се разговарало о актуелним темама на којима Савет ради, нарочито у области образовања.
„Обавестили смо државног секретара да смо завршили уџбенике и радне свеске за основну школу – од 1. до 8. разреда – за влашки говор са елементима националне културе, као и граматику језика. Тај процес тече незаустављиво и можемо рећи да је влашки језик институционализован“, рекао је Јаношевић.
Додао је да је све то урађено уз подршку Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као и уз сарадњу са локалним самоуправама у којима живи влашка заједница.
Државни секретар Иван Бошњак је оценио да је посета била прилика да се у директном разговору са Националним саветом, пре тога и локалним руководством, размене мишљења о положају влашке националне мањине.
„Закључено је да треба заједнички радити на даљој стандардизацији влашког језика, са посебним фокусом на образовање и очување културног идентитета“, рекао је Бошњак.
Он је представио и програм „Грађани, једнакост, права и вредности“, чија је национална контакт тачка управо Министарство.
„Надамо се да ће кроз овај програм, као и кроз буџетски фонд за националне мањине, већи број установа и удружења грађана моћи да учествује и оствари подршку – како за развој локалне заједнице, тако и за укупни напредак Србије“, рекао је државни секретар.
Посебно је нагласио важност укључивања грађана у доношење одлука на локалном нивоу и поручио да Министарство остаје отворено за сарадњу са свим заинтересованим странама.
Он се захвалио домаћинима на гостопримству – председнику општине Петровац на Млави Душку Нединићу, председнику Националног савета Влаха Новици Јаношевићу и председнику Извршног одбора Савета Радиши Драгојевићу – нагласивши да Министарство остаје поуздан партнер у очувању културног идентитета влашке заједнице у Србији.
Више о овоме прочитајте ОВДЕ.

